COVID irányelvek
COVID irányelvek a KMCSSZ csapatainak: 2022 őszi félév
Általános javaslatok
A pandémia két éve a világ közegészségügyének a fő gondja. Fejlődött a vírusról a tudományunk és a hozzá állásunk ez idő alatt. Eredetileg defenzív és reaktív válaszunk volt – a fertőzések felismerésével, fertőzöttek nyomon követésével, elszigetelésükkel, kezelésükkel, általános társadalmi karanténnal és a fertőzés megelőzésével foglalkoztunk.
Két év után világszerte lassan lazulnak a korlátozások az beoltottak miatt és egyúttal filozófiai változás is keletkezett a legújabb vírus variánssal. A vírust pandémia helyett endémiának fogjuk fel, ami azt jelenti, hogy együtt kell vele élnünk, mint az influenzával.
A vírus variánsai az év során változhatnak és változni is fognak. Maradjunk éberek és rugalmasan írjuk újra a szabályokat, miközben folyamatosan figyeljük a szakértői (nem a politikai és nem a laikus, házi) véleményeket. Ezek tehát itt az őszi félév indulásakor javasolt szabályok és útmutatók.
Általánosan, minden helybeli közigazgatásnak a közegészségügyi eljárásait tartsuk be. Programjainktól függve, szigorúbb eljárásokat követelhetünk, de enyhébbeket nem!
Ajánlott a teljes beoltás a cserkész programjainkra. Ha ez nem megvalósítható, akkor cserkész programok előtti 2 negatív gyors vizsgálatok 24 óra elteltéve a vizsgák között.
Ha tüneteket veszünk észre magunkban vagy másoknál, akkor az azonnali önelszigetelődés a helyes eljárás a helybeli közegészség által kihirdetett időre. Ha cserkész program alatt történne, akkor az érintetteket értesíteni kell, hogy azok is szintén elszigeteljenek.
- Az őrsi rendszerre építő cserkészet biztonságosabb. Úgy a csapatfoglalkozásokon, mint táborban, javasoljuk a cserkészek őrsi körletben tartását, mint fő szervezeti egységet, hogy így is csökkentsük az exponáltságot a vírusra. Ahol lehet, óvatosan tartsunk nagyobb létszámú összejövetelt.
- A kinti, természetbéli cserkészet élvezetesebb, cserkésziesebb és vírusmentesebb. Kerüljük a szobacserkészetet ötletes programok tervezésével (kiránduljunk, erdei karácsony, portyák!)
- Igyekezzünk elkerülni a csapat és a szülők megosztottságát (oltott-oltatlan tábor), hozzunk olyan szabályokat, amik könnyen betarthatóak az egész csapat számára, és elég szigorúak minden tag védelmére.
- Maszk használat nem személyi szabadság kérdése, a maszkviseléssel egymás egészségét védjük:
- Kinti programon oltottaknak nem kell,
- Kinti programon oltatlanoknak szociális távolságtartás esetén nem kell, vízi fürdéskor, étkezéskor nem kell, de szoros közelségben (sorban állás, testközeli gyakorlatok) igen,
- bent oltatlanoknak kell,
- bent (közigazgatások eltérnek, de van ahól szabály a jelenlegi variáns oltottak közötti terjedése miatt) oltottaknak is kell.
- Távolságtartás:
- Bent nagyon fontos (ültetés, altatás, evés), kint is igyekezzünk. Jó módszer buborékokat (pl. őrsöket) kialakítva fenntartani a korlátolt összekeveredést.
- Higiénia, fertőtlenítés:
- Kézmosás, tárgyak fertőtlenítő letörlése (szappantartó, villanykapcsoló, kilincs, budik stb.), eszközök fertőtlenítése, egyszer használatos evési eszközök, egy-egy őrs-buborék eszközeinek (rajzolás, szerszámok) külön tartása – továbbra is nagyon fontosak.
- Csapat COVID doboz:
- Benne hőmérő, extra maszkok, törlőkendő, kéz fertőtlenítő, kesztyű – töltsük fel újra az év elején és ahogy kell, pótoljuk az év során is.
- Csapat COVID ellenőrzés:
- Lázmérést több helyen felfüggesztettek mivel a jelenlegi elterjedt variáns (omicron) tünetei a torok fájdalom, fejfájás és orrdugulás/folyás , gyors tünetekről való kikérdezést a megérkező cserkészeinknél
- Csapat COVID felelős/ egészségügyi tiszt – újra legyen kijelölve (pl. cserkész szülő), aki:
- Figyeli a város helyi szabályait (lehet-e élőben összejönni, hány embernek, mit csinálnak más városi szervezetek, iskolák, helyi cserkész szövetség, templomok stb.),
- Ellenőriz egy-két web oldalt friss adatokra: pl. országos szabályokra a CDC + egyet a városra,
- Folyamatosan feltölti a csapat COVID dobozát (vagy az elsősegély dobozt) és megfigyeli a tagokat beléptetéskor: lázasakat hazaküldi,
- Kommunikál a cspk. –val, annak kérésére a szülőket is tájékoztatja (email, szülői értekezlet stb.).
A végső döntés az élő csapatmunka biztonságos folytatásáról vagy átmeneti felfüggesztéséről a csapatparancsnok felelőssége. Erről a KMCSSZ egészségügyi vezetőivel konzultálhat.
Filó Gábor cscst. Tábor Bea cscst.
Egészségügyi Osztályvezető Egészségügyi Osztályvezető helyettes
COVID irányelvek a KMCSSZ csapatainak: 2021
Kedves Cserkésztestvéreim!
- Központi javaslat a korosztályok beoltásával kapcsolatban. Bár nem tehetjük kötelezővé az oltást, erősen ajánljuk a helyi lehetőségek szerint minden cserkész beoltását. Az okmány bővebben leírja ezeket az irányelveket.
- A kettes számú okmány tartalmazza a javaslatainkat a cserkészfoglalkozások és a cserkészek által látogatott vagy szervezett programokra vonatkozóan. Mindig a helyi szabályok szerint járjunk el. A cserkészcsapat vagy egység hozhat szigorúbb szabályozást a programra vonatkozóan, ha azt úgy látja helyesnek, de soha nem hozhat enyhébb intézkedést, mint azt a helyi szabályok megkívánják.
- A hármas számú okmány az általános javaslatokat tartalmazza minden cserkész számára. Ezek a javaslatok az év során változhatnak és változni is fognak. Maradjunk éberek és rugalmasan írjuk újra a szabályokat, miközben folyamatosan figyeljük a szakértői (nem a politikai és nem a laikus, házi) véleményeket. Ezek tehát itt az őszi félév indulásakor javasolt szabályok és útmutatók.
- Végül, de nem utolsó sorban csatoljuk a négyes számú okmányt, amely egy angol nyelvű jogi mentességi levél. Ezt a szülőkkel javasoljuk aláírtatni az év elején. Ezzel biztositunk magunknak bizonyos fokú védelmet, ha egy cserkész a foglalkozáson megbetegedne.
Kapcsolódó dokumentumok:
COVID irányelvek – Korosztályonként
COVID irányelvek – Programonként